top of page
bee674_e951855d6a224bf394a7adc6a798bc99_mv2.webp

За нас

Royal Alloy е британска марка со седиште во северна Англија, посветена на дизајнот, производството и маркетингот на тотално уникатни скутери инспирирани од класични-ретро модели, изработени според строги стандарди користејќи компоненти од водечките добавувачи на пазарот.

Нашиот главен дизајнер студирал инженерство за индустриски дизајн на меѓународно признатиот „Central St Martins“ во Лондон и го надгледува развојот на дизајнот. Royal Alloy работи со водечки дизајнери во Италија заедно со нашиот внатрешен тим за да го подобриме меѓународниот „шмек“ на нашиот бренд.

Производството се одвива во погони акредитирани ISO9001 според строги стандарди со цел да се исполнат многу меѓународни барања за хомологација.

Сега ја имаме покриено целата маркетиншка возбуда, ајде навистина да зборуваме за Royal Alloy!

Ние ги сакаме скутерите со бензински мотори, а особено оние што течат „стил“ изразувајќи ја личноста на возачот!

Дали возиме скутери, да!  Навистина, ние возиме со сите начини на транспорт на две тркала и уживаме во сите нив - но особено уживаме во стилот и слободата на скутерот - особено скутерот од Royal Alloy - проверете ја нашата мисија да бидеме не само еколошки, суштински тренди, ние сме единствени, ние не ги следиме другите, правиме свои патувања, па зошто да не ни се придружите....

...Уживај во животот!

Anchor 1

Овде, во Royal Alloy, повторно создадовме асортиман на скутери во вистински „класичен“ стил. Ги рекреираме оние машини (по целосно модерни стандарди) кои беа икона на движењето „Mod“.

Движењето Мод (кратенка од Модернизам, луѓе кои беа љубители на модерната џез музика) е младинска подкултура која започна во Англија во доцните 1950-ти и продолжи да го достигнува својот врв во 1960-тите.

Модерен. Космополитски. Кул. Популарни. Ова се некои зборови што ја карактеризираат мод-субкултурата, која беше младинска субкултура формирана по Втората светска војна во Лондон, Англија. Беше составен од тинејџери од работнички семејства кои се обидуваа да ги надминат секојдневните, традиционални, старомодни обичаи од 1950-тите и да усвојат повозбудливи, скапи, модерни обичаи.

Членовите на оваа субкултура, главно од работнички семејства кои уживаа во раните фази на времето на економски бум, беа пионери на нова ексцентричност, покажувајќи го својот уникатен „стил“ со уреден и иновативен „изглед“. Слушаа алтернативна музика како соул и ска, бит, ритам и блуз. На крајот, тие ги украсија своите стилски италијански скутери со светла, огледала и графика - тие беа опседнати со модата и да бидат „супер-кул“.

Костумите со тенок крој, чизмите до глужд и класичното палто M51 „Fish-tail“ Parka се основните елементи во гардеробата на Mod. Девојки облечени во мини здолништа и џемпери, стилски икони како „Twiggy“ го промовираа овој нов стилски начин на живот и наскоро се појавија на светската сцена како топ модел.

Royal Alloy произведува автентични производи кои ќе им се допаднат на следбениците на Mod субкултурата и се разбира на пошироката публика која сака да ужива во она што навистина беше суштината на под-културата Mod – тоа е уникатен и супер кул начин на живот!

bee674_dff358215f4845f68e791e4a3e660096_mv2.webp
Matt Gibson, Quadrophenia exhibit 2, CC BY 2.0
bottom of page